Godt over 400 påmeldte – selv med sommerferien like rundt hjørnet – viser at bransjen var mer enn interesserte i få med seg lanseringen av de reviderte leieavtalene.
Våre standardleieavtaler har for lengst blitt bransjestandard, og er kontraktsmalene «alle»benytter. For å sikre at avtalene er oppdaterte, relevante og balanserte forbåde utleier og leietaker, vedlikeholder og utvikler vi malverket jevnlig.
Årets revisjon bygger på tilbakemeldinger fra hele bransjen, inkludert eiendomsbesittere, næringsmeglere og juridisk ekspertise. Revisjonsteamet har bestått av:
- Advokat Sven Magnus Rivertz, juridisk fagsjef i Norsk Eiendom
- Advokatene Ottar Fiksdal Egset og Anette Thunes i Advokatfirmaet Føyen
- Anders Rennesund, Forum for Næringsmeglere
- Advokatene Ole Andreas Dimmen og Harald Holmstad fra BAHR
Sven Magnus Rivertz beskriver samarbeidet i revisjonsteamet som tett og tillitsfullt.
– Hvis man bruker standardavtalene har man det meste på trygg grunn, og kan bruke tiden til verdiskapende arbeid, sa han.
Kontorledigheten er lav og leieprisene stabile
Etter innledningen fra Rivertz og Rennesund fra revisjonsteamet, fikk vi fikk en markedsoppdatering fra Birgitte Ellingsen i Akershus Eiendom. Hun ga følgende løypemelding:
– Leieprisene for kontor har stabilisert seg på et høyt nivå og kontorledigheten er lav. Og det på tross av at vi lever i en tid med mye usikkerhet.

Dette er endringene
Det er ingen nye maler i 2025, men de har fått en grundig gjennomgang med flere justeringer i avtaleteksten. Revisjonsteamet har hatt særlig fokus på tydeliggjøring av skillet mellom felleskostnader, eierkostnader og leietakerkostnader. Formuleringer knyttet til miljøforpliktelser, kontrollskifte og brukervennlighet har også blitt oppdatert. Og for å gjøre det enda enklere å ta i bruk avtalene, så er det nå færre valgalternativer i avtaleteksten.

Standardavtalene er laget av og for bransje
Tone Tellevik Dahl, administrerende direktør i Norsk Eiendom, er godt fornøyd med årets revidering:
– Jeg vil rette en stor takk til revisjonsteamet som har gjort en solid jobb med årets revidering, og til alle medlemmene våre som har kommet med gode tilbakemeldinger og innspill. Norsk Eiendom er stolte av å forvalte det som har blitt bransjestandard, og våre standardavtaler er laget av og for bransjen vår.
– Medlemmer i Norsk Eiendom har tilgang til arkivet med 13 maler for standardavtaler med tilhørende vedlegg. Selv om dette er vårt aller mest etterspurte ogbrukte medlemsprdukt består medlemsfordelene av mye mer. Norsk Eiendom er eiendomsbransjens representant i dialog med politikere og myndigheter, vi utarbeider veiledere og rapporter og andre verktøy, og vi bistår våre medlemmer med juridisk og annen eiendomsfaglig rådgivning. Jeg anbefaler alle som ikke er medlem, å utforske medlemsfordelene, sier Tone Tellevik Dahl.
Til slutt vil vi rette en stor takk til Braathen Eiendom som igjen har vært vertskap og bidratt med hjelp og støtte for gjennomføringen av lanseringsmøtet her i Dronning Eufemias gate 8.
